Fitch Solutions: 2026-cı ildə fiskal siyasət neftdən asılılığın azaldılmasına yönələcək - BBN
Fitch Solutions: 2026-cı ildə fiskal siyasət neftdən asılılığın azaldılmasına yönələcək
2026-cı ildə Azərbaycanın fiskal siyasəti neft gəlirlərindən asılılığın tədricən azaldılmasına yönəlmiş mühafizəkar yanaşma əsasında həyata keçiriləcək.
Bu barədə Fitch Solutions-un Azərbaycanla bağlı proqnozunda bildirilib.
Qurumun qiymətləndirməsinə görə, 2026-cı ildə qeyri-neft büdcə gəlirləri iki rəqəmli templə artacaq və ümumi büdcə gəlirlərinin 57 %-dən çoxunu təşkil edəcək. Bu, fiskal strukturun şaxələndirilməsi və uzunmüddətli dayanıqlılığın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondundan (SOFAZ) büdcəyə transfertlərin 11 % azaldılması nəzərdə tutulur. Bu addım neft gəlirlərindən asılılığın mərhələli şəkildə azaldılmasına xidmət edir.
Hesabatda qeyd olunur ki, 2026-cı ildə büdcə kəsiri ÜDM-in təxminən 1,9 %-i səviyyəsində proqnozlaşdırılır və bu göstərici 2025-ci ilin səviyyəsinə yaxın olacaq. Gəlir və xərclərin illik artımı isə təxminən 0,7 % səviyyəsində məhdudlaşdırılacaq. Bu yanaşma qeyri-müəyyən qlobal enerji bazarı şəraitində fiskal intizamın qorunmasına yönəlib.
Bununla yanaşı, müdafiə xərclərinin yüksək səviyyədə qalacağı bildirilir. Qurumun proqnozuna əsasən, 2026-cı ildə müdafiə xərcləri artım tempini qoruyacaq və büdcədə əhəmiyyətli paya malik olacaq.
Fitch Solutions hesab edir ki, qeyri-neft gəlirlərinin artması və transfertlərin azalması uzunmüddətli fiskal sabitliyin gücləndirilməsi baxımından müsbət siqnaldır.