International Monetary Fund-un proqnozlarına görə, 2026-cı ildə Azərbaycanın ümumi dövlət borcu ÜDM-in 20,7 %-ni təşkil edəcək.
Fondun gözləntilərinə əsasən, dövlət borcu orta müddətli perspektivdə dayanıqlı səviyyədə qalacaq. Belə ki, 2027-ci ildə bu göstərici ÜDM-in 20,9 %-i, 2028-ci ildə 20,7 %-i, 2029-cu ildə 20,4 %-i, 2030-cu ildə 19,9 %-i, 2031-ci ildə isə 19,6 %-i səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Dövlət zəmanəti ilə alınan borcun ÜDM-dəki payının da sabit qalacağı gözlənilir. Bu göstəricinin 2026-cı ildə 25,3 %, 2027-ci ildə 24,4 %, 2028-ci ildə 23,6 %, 2029-cu ildə 22,9 %, 2030-cu ildə 21,9 %, 2031-ci ildə isə 20,8 % olacağı bildirilir.
Azərbaycan Maliyyə Nazirliyi-nin açıqladığı rəsmi statistikaya əsasən, 2026-cı il yanvarın 1-nə Azərbaycanın dövlət borcu 4 milyard 813,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Öhdəliklərin 85,7 %-i ABŞ dollarında ifadə olunub.
Borcun valyuta strukturunda avronun payı 6,4 %, IMF-nin xüsusi borcalma hüquqlarının (XBH) payı 3,2 %, yapon yeninin payı 3,1 %, digər valyutaların payı isə 1,6 % təşkil edir.
Dəyişkən faiz dərəcəsi ilə olan öhdəliklər xarici borcun 49,5 %-ni, sabit faiz dərəcəsi ilə olanlar isə 50,5 %-ni təşkil edib.
Xarici borcun 58,2 %-i yaxın beş il ərzində, 36,1 %-i 5 ildən 10 ilədək müddətdə, 5,7 %-i isə 10 ildən artıq müddətdə qaytarılmalıdır. Mövcud kredit sazişləri və avrobondlar nəzərə alınmaqla xarici dövlət borcunun orta ödəniş müddəti 5,1 ildir.
Xarici borcun strukturunda 35,4 % (1,703 milyard ABŞ dolları) Asian Development Bank-a olan borca düşür. Avrobond sahiblərinə olan borc 1,387 milyard ABŞ dolları (28,8 %), World Bank-a olan borc isə 657 milyon ABŞ dolları (14,3 %) təşkil edir. Qalan hissə digər beynəlxalq maliyyə və kredit təşkilatlarının payına düşür.