IMF: 2026-cı ildə Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 85,1 milyard dollara çatacaq - BBN
IMF: 2026-cı ildə Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 85,1 milyard dollara çatacaq
International Monetary Fund-un (IMF) proqnozlarına görə, 2026-cı ildə Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 85,146 milyard ABŞ dollarına çatacaq ki, bu da illik 0,1 % artım deməkdir.
Proqnoza əsasən, 2026-cı ildə Azərbaycan Mərkəzi Bankı-nın (AMB) valyuta ehtiyatları 10,688 milyard ABŞ dolları təşkil edəcək ki, bu da illik 7,18 % azalma deməkdir. Azərbaycan Dövlət Neft Fondu-nun (ARDNF) aktivlərinin isə 74,458 milyard ABŞ dollarına çatacağı və 1,25 % artacağı gözlənilir.
IMF-nin Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon 2026-cı il fevralın 4-17-də Bakıya səfərinin yekunlarına dair bildirib ki, AMB və ARDNF-in cəmi ehtiyatları artmaqda davam edəcək, lakin artım tempi zəifləyəcək. Onun sözlərinə görə, strateji valyuta ehtiyatları 2024-cü ilin sonundakı 70 milyard ABŞ dollarından 2025-ci ilin sonuna 85 milyard ABŞ dollarına yüksəlib. “Proqnoz üçün risklər ümumilikdə balanslaşdırılmış qalır, lakin xarici qeyri-müəyyənlik yüksək olaraq qalır”, – deyə o qeyd edib.
IMF-nin gözləntilərinə görə, 2027-ci ildə strateji valyuta ehtiyatları 84,749 milyard ABŞ dolları (-0,47 %) olacaq. Bunun 9,709 milyard ABŞ dolları (-9,16 %) AMB-nin, 75,04 milyard ABŞ dolları (+0,78 %) isə ARDNF-in payına düşəcək.
2028-ci ildə strateji ehtiyatların 84,42 milyard ABŞ dolları (-0,39 %), AMB-nin ehtiyatlarının 8,904 milyard ABŞ dolları (-8,29 %), ARDNF-in aktivlərinin isə 75,516 milyard ABŞ dolları (+0,63 %) səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır.
Proqnozlara əsasən, 2029-cu ildə ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 84,966 milyard ABŞ dolları (+0,65 %), AMB-nin ehtiyatları 8,754 milyard ABŞ dolları (-1,68 %), ARDNF-in aktivləri 76,212 milyard ABŞ dolları (+0,92 %) təşkil edəcək.
2030-cu ildə müvafiq olaraq 85,779 milyard ABŞ dolları (+0,96 %), AMB üzrə 8,599 milyard ABŞ dolları (-1,77 %), ARDNF üzrə 77,18 milyard ABŞ dolları (+1,27 %), 2031-ci ildə isə 86,46 milyard ABŞ dolları (+0,79 %), AMB üzrə 8,103 milyard ABŞ dolları (-5,77 %), ARDNF üzrə isə 78,357 milyard ABŞ dolları (+1,53 %) səviyyəsində göstəricilər gözlənilir.