JPMorgan rəhbəri Dimon kredit kartı faiz tavanını “iqtisadi fəlakət” adlandırdı - BBN
JPMorgan rəhbəri Dimon kredit kartı faiz tavanını “iqtisadi fəlakət” adlandırdı
JPMorgan Chase bankının baş direktoru Ceymi Dimon ABŞ-da kredit kartı faiz dərəcələrinə yuxarı hədd qoyulması təklifinin iqtisadi fəlakətə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. Bu açıqlama Prezident Donald Trampın təşəbbüsü dəstəklədiyini və Konqresdən məsələ ilə bağlı qərar qəbul etməyi xahiş etdiyini bildirməsindən sonra verilib.
Dimonun sözlərinə görə, kredit kartı faizlərinə məhdudiyyət tətbiq olunarsa, amerikalıların təxminən 80%-i üçün kreditə çıxış bağlana bilər. O bildirib ki, belə bir addım bankların riskli müştərilərə kredit vermək imkanlarını kəskin şəkildə azaldacaq.
Prezident Tramp isə bu ayın əvvəlində artan yaşayış xərcləri fonunda kredit kartı faizlərinə tavan qoyulmasını gündəmə gətirib. O, xüsusilə seçicilərin maliyyə yükünü azaltmağı hədəflədiyini vurğulasa da, təşəbbüsün necə icra ediləcəyi ilə bağlı detallı mexanizm açıqlamayıb.
Bank sektoru nümayəndələri Trampın təklifinə qarşı çıxaraq bildirirlər ki, faiz məhdudiyyəti maliyyə sistemində balansı poza və istehlak kreditlərini daha əlçatmaz edə bilər. Sənaye təmsilçiləri hesab edirlər ki, bu cür müdaxilə kredit bazarında təklifin azalmasına və qeyri-rəsmi borclanmanın artmasına yol aça bilər.
Mövzu ABŞ-da bu il keçiriləcək Konqres seçkiləri ərəfəsində siyasi və iqtisadi müzakirələrin əsas mövzularından birinə çevrilib.