Azərbaycan kibertəhlükəsizlikdə yeni müdafiə xətti yaradır - BBN
Azərbaycan kibertəhlükəsizlikdə yeni müdafiə xətti yaradır
Azərbaycanın sürətlə rəqəmsallaşan cəmiyyətində və dövlət idarəçiliyində məlumat təhlükəsizliyi və kibermüdafiə prioritet məsələyə çevrilib. Ölkə, kiberhücumlara qarşı dayanıqlığı artırmaq və məlumatların şəffaflığını təmin etmək üçün qabaqcıl texnologiyaları, o cümlədən Blokçeyn (Blockchain) sistemlərini tətbiq etməklə yeni müdafiə xətti qurur.
Azərbaycan Prezidenti tərəfindən təsdiqlənmiş Milli Kibertəhlükəsizlik Strategiyası dövlət orqanları, kritik infrastruktur və fərdi istifadəçilərin kiberhücumlardan qorunmasını nəzərdə tutur.
Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin nəzdindəki Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX – CERT) kiberinsidentlərin qarşısının alınması və onlara operativ cavab verilməsi üzrə əsas koordinasiya mərkəzi kimi fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan NATO, Avropa İttifaqı və digər beynəlxalq təşkilatlarla kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı gücləndirir, təcrübə mübadiləsi proqramlarında iştirak edir. Blokçeyn texnologiyası Azərbaycanda əsasən dövlət xidmətlərinin şəffaflığını və məlumatların etibarlılığını artırmaq üçün tətbiq edilir.
Maliyyə, bank və hüquq sektorlarında sənədləşmənin və şəxsiyyətin təsdiqlənməsi proseslərində Blokçeyn həllərindən istifadə sınaqdan keçirilir. Məlumatların dəyişdirilməsinin qarşısını almaq və torpaq qeydiyyatı prosesini daha şəffaf etmək məqsədilə torpaq kadastrı sisteminin Blokçeynə inteqrasiyası layihəsi gündəmdədir. Mərkəzi Bank rəqəmsal maliyyə sisteminin gələcəyi kontekstində Mərkəzi Bank Rəqəmsal Valyutası (CBDC) ehtimalını araşdırır.
Kibertəhlükəsizlik üzrə ixtisaslaşmış kadrların çatışmazlığını aradan qaldırmaq üçün təhsil müəssisələrində xüsusi proqramlar həyata keçirilir. Azərbaycan Texniki Universiteti, ADNSU və digər aparıcı universitetlərdə kibertəhlükəsizlik ixtisasları üzrə qəbul kvotaları artırılır.
Dövlət, kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşan yerli startaplara və kiçik sahibkarlığa dəstək göstərərək, ölkənin milli proqram təminatı istehsalı potensialını gücləndirir.
Kibertəhlükəsizlik üzrə ekspertlər bu sahədə qabaqlayıcı addımların (proaktiv müdafiə) atılmasının, məlumatların şifrələnməsinin və “ağıllı şəhər” infrastrukturunun etibarlı qorunmasının zəruriliyini xüsusi vurğulayırlar.