Azərbaycanda mobil bankçılıq vasitəsi ilə köçürmәlәr 2 dəfə artıb - BBN
Azərbaycanda mobil bankçılıq vasitəsi ilə köçürmәlәr 2 dəfə artıb
2023-cü ildə Azərbaycanda bank müştәrilәrinin cari hesablarından kağız daşıyıcılar və rəqəmsal bankçılıq vasitəsilə aparılan köçürmәlәrin ümumi sayı 363,6 milyon әdәd, dəyəri isə 379,3 milyard manat tәşkil edib. Bu, 2022-ci illə müqayisədə müvafiq olaraq 94% və 19,1% çoxdur.
BBN.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankının illik “Rəqəmsal Ödənişlər İcmalı”nda bildirilir.
Hesabat dövründə aparılan köçürmәlәrin say üzrә 85,9%-i və yaxud 312,2 milyon әdәdi, dəyər üzrә isә 79,6%-i və yaxud 301,8 milyard manatı mәhz rәqәmsal bankçılıq vasitәsilә reallaşdırılıb ki, bunlar da 1 il əvvələ nisbətən müvafiq olaraq 2,3 dəfə və 23,7% çoxdur.
Ötən il internet bankçılıq xidmәtlәri vasitәsilә aparılan müştәri köçürmәlәrinin dəyəri isə əvvəlki illə müqayisədə 12% artaraq 227,7 milyard manat, mobil bankçılıq xidmәtlәri vasitәsilә aparılan müştәri köçürmәlәrinin dəyəri isə 2 dəfə artaraq 46,2 milyard manat olub.
Kreditlərini Unibanka gətir, 7 %-dək endirim əldə et!