Fitch Solutions: Azərbaycan və Ermənistanın ABŞ ilə əməkdaşlığı 2026-cı ildə genişlənəcək - BBN
Fitch Solutions: Azərbaycan və Ermənistanın ABŞ ilə əməkdaşlığı 2026-cı ildə genişlənəcək
Azərbaycan və Ermənistanın ABŞ ilə əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi istiqamətində səylər 2026-cı ildə həm iqtisadi, həm də geosiyasi müstəvidə davam edəcək.
Bu barədə Fitch Solutions beynəlxalq analitik şirkətinin hesabatında bildirilib. Qeyd olunur ki, ABŞ Bakı və İrəvan üçün Rusiya ilə strateji tərəfdaşlığın əhəmiyyətli alternativinə çevrilir.
Bununla belə, hesabat müəllifləri xüsusilə ABŞ-nin regionda geostrateji mövcudluğunun genişlənməsi fonunda Azərbaycana qarşı geniş ikinci dərəcəli sanksiyaların tətbiqi üçün ciddi əsaslar görmədiklərini vurğulayırlar.
Vaşinqtonun fəallığının 2025-ci ilin avqustunda ABŞ paytaxtında keçirilən sammitdə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin ilkin sülh sazişini imzalamasından sonra artdığı qeyd edilir. Saziş çərçivəsində ABŞ Ermənistanı onun ərazisindən keçərək Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək tranzit dəhlizinin yaradılmasında dəstəkləməyi öhdəsinə götürüb.
Hesabatda xatırladılır ki, Ermənistanın 2026-cı ilin yanvarında imzaladığı sazişə əsasən TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) layihəsinin 74 %-i ABŞ-yə məxsus olacaq.
2026-cı ilin fevralında ABŞ-nin vitse-prezidenti JD Vance regiona səfər edərək Vaşinqtonun Bakı və İrəvanla strateji tərəfdaşlığa dəstəyini təsdiqləyib.
Səfər çərçivəsində əməkdaşlığın yeni istiqamətləri də müəyyən edilib. Bunlara kritik minerallar sahəsində əməkdaşlıq, nəqliyyat və gömrük infrastrukturunun modernləşdirilməsi, qabaqcıl texnologiyaların ixracı, eləcə də Metsamor Nuclear Power Plant-in ABŞ-nin kiçik modul reaktorları ilə əvəzlənməsi məsələsində Ermənistana dəstək daxildir.
Azərbaycanda isə razılaşmalar enerji təhlükəsizliyi, dəniz infrastrukturu və logistika sahələrini əhatə edir ki, bu da ölkənin regional tranzit qovşağı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirməlidir.
Hesabat müəlliflərinin qiymətləndirməsinə görə, investorlar artıq TRIPP layihəsinə böyük maraq göstərirlər. JD Vance isə əlaqəli təşəbbüslərə “milyardlarla ABŞ dolları” həcmində vəsait cəlb oluna biləcəyini bəyan edib.