İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Maliyyə Proqramlaşdırılması” mövzusunda təlimlər keçirilib - BBN
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Maliyyə Proqramlaşdırılması” mövzusunda təlimlər keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM)  İsveçrənin İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin (SECO) eksperti Benedikt Braumann tərəfindən “Maliyyə Proqramlaşdırılması” (FP) mövzusunda keçirilən təlimlər başa çatıb. Həftə boyu davam etmiş təlimdə ÜDM-in gələcək artım tempi, fiskal vəziyyətə təsir edən əsas amillər, monetar sektor və  xarici sektorların VAR modelləri (Vector-Auto-Regression) və digər modellər əsasında təhlili və proqnozlaşdırılması aparılıb.
Təlimdə qeyri-neft sektoru artıminın təhlili,  ÜDM artımının qısa-müddətlli dövr üzrə proqnozlaşdırılması və artıma dair orta müddətli perspektivler tədqiq olunub. Təlimdə, eləcə də monetar ve xarici sektorların təhlili vasitəsilə Mərkəzdəki FP-modelinin xarici ve monetar sektor elementleri işlənməklə strukturu tamamlanıb.