Qlobal bank sistemində zərərli yaralar — tənzimləyici boşluqlar təhlükə doğurur - BBN
Qlobal bank sistemində zərərli yaralar — tənzimləyici boşluqlar təhlükə doğurur
Basel III tam tətbiq olunmazsa, regulatorlararası “arbitraj” sistemdə zəif nöqtələri üzə çıxara bilər
Gələcəkdə geosiyasi bölgüsün artdığı bir dünyada maliyyə dayanıqlığının sınağı milli təhlükəsizlikdən deyil, qlobal etimaddan keçir. Məqalənin müəllifləri — Basel Bank Nəzarət Komitəsinin sədri və Riksbank rəhbəri — vurğulayırlar ki, tənzimləyici siyasətin qovuşması, arbitrajdan deyil, vahid standartlardan keçir. Əks təqdirdə, Basel III standartlarının tam və ardıcıl şəkildə tətbiq olunmaması maliyyə sistemində zəiflikləri artıraraq destabilizasiya riskinə səbəb ola bilər. Belə ki, Basel III çərçivəsi bankların son illərki böhranlarda dayanıqlı olmalarına yardım etmişdir, lakin tam olmayan tətbiq sistemi yenə kritik çatışmazlıqlara açıq vəziyyətdə saxlayır. Məqalə regulatorları, siyasətçiləri və bazar iştirakçılarını vahid normativlər ətrafında həmrəylik göstərməyə çağırır — çünki fragmentasiya rifahı azaldar və böhran vəziyyətində cavabvermə imkanlarını zəiflədir.