Azərbaycanda 2025-ci ildə kreditləşmənin həcmi xeyli yavaşlayıb, lakin banklar hələ də yaxşı kapitalizə olunub və gəlirli qalır.
Bu barədə Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) Azərbaycandakı missiyasının rəhbəri Anna Bordon 4–17 fevral 2026-cı il tarixlərində Bakıya səfəri nəticəsində məlumat verib.
Proqnozlara görə, 2025-ci ildə daxili kreditləşmənin xalis həcmi əvvəlki illə müqayisədə 29,7% artıb. Eyni zamanda, BVF kreditləşmənin tempinin 2026-cı ildə 11,2%-dən 2032-ci ilə qədər 9,7%-ə qədər yavaşlayacağını gözləyir.
Ümumi kreditləşmədən fərqli olaraq, özəl sektorun kreditləşməsi daha proqnozlaşdırılandır. 2026-cı ildə artım 8,9% səviyyəsində gözlənilir, 2027–2031-ci illərdə isə hər il sabit olaraq təxminən 9% artacağı proqnozlaşdırılır.
«Kreditləşmənin yavaşlamasını nəzərə alaraq, mövcud kontrtsiklik kapital tamponu parametrlərinin qorunması məqsədəuyğundur. Eyni zamanda, likvidlik əhatə əmsalının tətbiqi və planlaşdırılan xalis sabit maliyyələşmə əmsalının tətbiqi bank sektorunun dayanıqlığını dəstəkləyəcək», — deyə A. Bordon qeyd edib.
Onun fikrincə, Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən risk-əsaslı nəzarətin tətbiqi prudenial nəzarəti gücləndirəcək, BAZEL III standartlarının tədricən tətbiqi və maliyyə təhlükəsizliyi sisteminin təkmilləşdirilməsi isə maliyyə sabitliyini möhkəmləndirəcək və bank sektoruna ictimai etimadı daha da artıracaq.