International Monetary Fund-un proqnozlarına görə, xaricdən inflyasiya təzyiqinin azalması və büdcə konsolidasiyasının davam etdirilməsi şərtilə, Azərbaycanda illik inflyasiya 2025-ci ilin sonundakı 5,2 %-dən 2026-cı ilin sonuna 5 %-ə, 2027-ci ilin sonuna isə 4 %-ə enəcək.
Bu barədə Fondun Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon 2026-cı il fevralın 4-17-də Bakıya səfərinin yekunlarına dair açıqlamasında bildirib.
IMF 2032-ci ilə qədər illik inflyasiyanın 4 % səviyyəsində sabit qalacağını gözləyir. Proqnozlara əsasən, orta illik inflyasiya 2026-cı ildə 5,2 % (2025-ci ildə 5,6 %), 2027-ci ildə 4,5 % olacaq, sonrakı illərdə isə – 2032-ci ilə qədər – 4 % səviyyəsində qərarlaşacaq.
A.Bordon qeyd edib ki, əsasən xarici amillərin təsiri altında inflyasiya müvəqqəti olaraq Azərbaycan Mərkəzi Bankı-nın (AMB) hədəf diapazonunun yuxarı həddini ötüb, lakin 2025-ci ilin ikinci yarısında yenidən həmin çərçivəyə qayıdıb. Onun sözlərinə görə, inflyasiyanın azalması gözlənilsə də, artan xarici qeyri-müəyyənlik və hələ formalaşmaqda olan pul-kredit siyasətinin transmissiya mexanizmi fonunda risklərin diqqətlə monitorinqi və gözlənilməz dəyişikliklərə operativ reaksiya vacib olacaq.
Missiya rəhbəri bildirib ki, banklararası bazarda faiz dərəcələri uçot dərəcəsinə yaxın qalır ki, bu da AMB tərəfindən izafi likvidliyin uğurlu idarə olunmasını əks etdirir.
Onun fikrincə, iqtisadiyyata transmissiyanın daha da yaxşılaşdırılması risksiz gəlirlik əyrisinin inkişaf etdirilməsini, eləcə də dollarlaşma, yüksək əməliyyat xərcləri və bank sektorunda aşağı rəqabət kimi struktur problemlərin həllində irəliləyişin davam etdirilməsini tələb edir.