International Monetary Fund-un proqnozlarına görə, bu il Azərbaycanın ÜDM-i neft və qaz hasilatında davam edən zəiflik və qeyri-neft sektorunda artımın nisbətən sürətlənməsi fonunda 2,1 % artacaq. Orta müddətli perspektivdə isə iqtisadi artım templərinin təxminən 2,5 % səviyyəsində sabitləşəcəyi gözlənilir.
Bu barədə Fondun Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon 2026-cı il fevralın 4-17-də Bakıya səfərinin yekunlarına dair açıqlamasında bildirib.
IMF-nin gözləntilərinə əsasən, 2027–2031-ci illərdə ölkə iqtisadiyyatı hər il orta hesabla 2,5 % artacaq. Neft-qaz ÜDM-i 2026-cı ildə 2 % azalacaq, sonrakı illərdə – 2032-ci ilə qədər – hər il 0,5 % azalma müşahidə olunacaq. Eyni zamanda, qeyri-neft ÜDM-inin 2026-cı ildə 3,7 %, 2027-ci ildə 3,6 %, 2028–2032-ci illərdə isə orta hesabla illik 3,5 % artacağı proqnozlaşdırılır.
A.Bordon qeyd edib ki, 2025-ci ildə iqtisadi artım templəri zəifləyib, inflyasiya isə sürətlənib. Onun sözlərinə görə, karbohidrogen hasilatı əhəmiyyətli dərəcədə azalıb, qeyri-neft sektorundakı dinamika isə neft və qaz qiymətlərinin aşağı düşməsinin dolayı təsiri və əvvəlki yüksək göstəricilərdən sonra investisiya həcmlərinin normallaşması fonunda zəifləyib. Nəticədə, real ÜDM artımı 2024-cü ildəki 4,2 %-lə müqayisədə 1,4 %-ə qədər yavaşlayıb.
Missiya rəhbəri vurğulayıb ki, Azərbaycan iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə prioritet diqqət yetirir. Onun sözlərinə görə, özəl sektorun rolunun genişləndirilməsi, birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi, biznesin maliyyələşməyə çıxış imkanlarının artırılması üçün kapital bazarlarının dərinləşdirilməsi, insan kapitalına investisiyalar hesabına əmək məhsuldarlığının yüksəldilməsi və qeyri-rəsmi məşğulluğun azaldılması istiqamətində islahatların davam etdirilməsi vacibdir.
Bundan əlavə, dövlət müəssisələrinin fəaliyyətinin monitorinqində əldə olunan irəliləyişlə yanaşı, tənzimlənən qiymətlərin payının azaldılması və büdcə subsidiyalarının ixtisarı rəqabətin gücləndirilməsinə və səmərəliliyin artırılmasına töhfə verə bilər.
Qeyd edək ki, IMF missiyasının səfərinin məqsədi Azərbaycanın iqtisadi vəziyyətinin, o cümlədən maliyyə sektorunun inkişaf dinamikasının, perspektivlərin və risklərin, eləcə də davamlı artımı təşviq edən siyasət tədbirlərinin qiymətləndirilməsi olub.