Azərbaycanın Konstitusiyası ölkəmizin müstəqillik tarixində mühüm bir mərhələdir. 1995-ci il noyabrın 12-də referendum yolu ilə qəbul edilən bu ali qanun, dövlətçiliyimizin əsaslarını müəyyənləşdirməklə yanaşı, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarını qorumaq məqsədini daşıyır. Həmin gün 1995-ci ildən etibarən Konstitusiya Günü kimi ölkəmizdə hər il qeyd olunur.
Konstitusiya yalnız siyasi və hüquqi sistemimizin əsasını qoymur, eyni zamanda iqtisadi sahədə də Azərbaycan üçün vacib çərçivə yaradır. Əsas qanunda sahibkarlığın qorunması, bazar iqtisadiyyatının inkişafı, əmlak hüquqlarının müdafiəsi kimi prinsiplər öz əksini tapmışdır. Bu, öz növbəsində investisiya mühitinin formalaşmasına, yerli və xarici sərmayələrin cəlb olunmasına və iqtisadi islahatların səmərəli həyata keçirilməsinə şərait yaradır.
Gələcək nəsillər üçün Konstitusiya həm də dayanıqlı iqtisadi inkişafın təminatıdır. Təhsil, elm, texnologiya və sosial təminat sahələrində yaradılan hüquqi baza, gənc nəsillərin potensialını reallaşdırmaq və ölkəmizin iqtisadi qüdrətini artırmaq üçün əsas rol oynayır. Eyni zamanda, Konstitusiyada əks olunan iqtisadi azadlıq prinsipləri, bazar şəraitində rəqabəti təşviq edərək innovasiya və məhsuldarlığın artmasına təkan verir.
Nəticə etibarilə, Azərbaycan Konstitusiyası yalnız hüquqi sənəd deyil, həm də iqtisadi siyasətimizin və gələcək nəsillərin rifahının dayağıdır. Onun müddəaları ölkəmizin davamlı inkişafını və sosial-iqtisadi sabitliyini təmin etmək baxımından əvəzsiz əhəmiyyətə malikdir.