2026-cı ildə Azərbaycanda investisiya qoyuluşu ÜDM-in 16,3 %-ni təşkil edəcək.
Bu barədə International Monetary Fund-in (IMF) hesabatında bildirilib.
Fondun məlumatına görə, 2025-ci ildə ümumi investisiyaların həcmi 2024-cü ildəki 16,8 %-lə müqayisədə azalaraq ÜDM-in 15,7 %-ə enib. IMF gözləyir ki, 2026-cı ildən başlayaraq kapital qoyuluşlarının artım tempi yenidən bərpa olunacaq. Belə ki, 2027-ci ildə investisiyaların ÜDM-də payı 16,4 %, 2028-ci ildə 16,5 %, 2029-cu ildə 16 %, 2030-cu ildə 15,3 % təşkil edəcək və 2031-ci ildə bu səviyyədə qalacaq.
IMF-in Azərbaycan üzrə missiya rəhbəri Anna Bordon 2026-cı il fevralın 4-17 tarixlərində Bakıya səfərinin yekunlarına dair bildirib ki, ötən il karbohidrogen hasilatı əhəmiyyətli dərəcədə azalıb, qeyri-neft-qaz sektorunda artım isə karbohidrogen qiymətlərinin enməsinin dolayı təsirləri və əvvəlki yüksək səviyyələrdən sonra investisiyaların normallaşması fonunda ləngiyib.
Proqnozlara əsasən, 2026-cı ildə dövlət investisiyalarının payı ÜDM-in 10,9 %-i səviyyəsində olacaq. Bu göstərici 2027-ci ildə 10,3 %-ə, 2028-ci ildə 9,8 %-ə, 2029-cu ildə 9,1 %-ə, 2030-cu ildə 8,4 %-ə, 2031-ci ildə isə 8,1 %-ə qədər azalacaq.
Eyni zamanda, 2026-cı ildə özəl investisiyaların ÜDM-də payı 5,4 % səviyyəsində proqnozlaşdırılır. 2027-ci ildə bu göstərici 6,1 %-ə (bunun 0,3 %-i neft sektorunun payına düşəcək), 2028-ci ildə 6,8 %-ə (0,5 %), 2029-cu ildə 6,9 %-ə (0,5 %) qədər artacaq və 2030-cu ildə bu səviyyədə qalacaq. 2031-ci ildə isə özəl investisiyaların payı 7,2 %-ə (0,4 %) qədər yüksələcək.
Missiya rəhbərinin fikrincə, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi üçün özəl sektorun, o cümlədən birbaşa xarici investisiyaların rolu genişləndirilməlidir. Bunun üçün kapital bazarlarının dərinləşdirilməsi, insan kapitalına investisiyaların artırılması, əmək məhsuldarlığının yüksəldilməsi və əmək bazarında qeyri-rəsmi məşğulluğun azaldılmasına yönəlmiş islahatların davam etdirilməsi zəruridir.