Azərbaycanın iqtisadi artım tempi 2025-ci ildə zəifləyib, lakin 2026-cı ildə bərpa olunacağı proqnozlaşdırılır. Bu barədə beynəlxalq sığorta və aktivlərin idarəedilməsi şirkəti olan Allianz Group məlumat yayıb.
Məlumata görə, ölkənin iqtisadi dinamikası 2024-cü ildə 4,1% səviyyəsində olub, 2025-ci ildə isə təxminən 1,6%-ə qədər yavaşlayıb. Bununla belə, təbii qaz ixracının və qeyri-neft sektorunun genişlənməsi hesabına artımın 2026-cı ildə 2,6%-ə çatacağı gözlənilir.
2025-ci ildə inflyasiya 5,6%-ə yüksəlib ki, bu da əsasən ərzaq məhsulları və xidmətlərin qiymət artımı ilə bağlıdır. Allianz bildirir ki, inflyasiya hələ də Mərkəzi Bankın hədəf diapazonu olan 4% ±2 faiz bəndi daxilində qalır.
Şirkət əlavə edib ki, manat güclü valyuta ehtiyatlarının dəstəyi ilə sabitliyini qoruyur. Lakin xarici risklər hələ də mövcuddur. Qlobal enerji qiymətlərində dəyişkənlik, ticarət pozuntuları və regional geosiyasi gərginliklər iqtisadi bərpanı zəiflədə bilər.
Daxili tələbat isə əməkhaqqı artımının yavaşlaması və istehlakçıların ehtiyatlı davranışı səbəbindən məhdudlaşır. İnvestisiyaların artımı, xüsusilə karbohidrogen sektorunda, zəif olaraq qalır. 2026–2027-ci illər üzrə perspektivlər isə qeyri-neft sektorlarının dayanıqlığı və qlobal bazarlardakı sabitlikdən asılı olacaq.